Wymiana oleju w teleskopach

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: dzekson »

niech mi ktoś napisze proszę jak wymienić olej w teleskopach? Czy koniecznie muszę wyjmować golenie z pólek?
Jest od spodu każdej lagi jakaś śruba (imbus), do czego ona służy? Serwisówka milczy na ten temat.
Chcę tylko wymienić olej bez wymianay uszczelniaczy itp. Jak to zrobić najmniejszym nakładem pracy?
Awatar użytkownika
Paskal
Po kostki w błocie
Posty: 104
Rejestracja: 06 sty 2010, 18:42
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: Paskal »

tak sobie mysle i mysle i powiem ci ze niemam pojecia :D wszystko robilem w XT ale przednie zawieszenie wymiana uszczelniaczy olej i nabicie to robil mi serwis zeby grało i buczało wsumie chetnie i ja sie dowiem jak to robic nie zebym miał sam sie brudzic ale dla dobra nauki :lol: pozdro
jak nie posmarujesz to nie pojedziesz
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: terenowiecc »

1. Na dole każdej z lag masz takie małe śrubki na śrubokręt - odkręcasz je, spuszczasz olej i zakręcasz spowrotem.
2. Odkręcasz czapki z góry lag.
3. Odmierzasz odpowiednią ilość oleju, zalewasz w każdą z lag i zakręcasz czapki.

Ot cała filozofia :)

Imbusy z dołu lag "trzymają" całą zawiechę. Odkręcasz je żeby np. rozebrać lagi i wymienić uszczelniacze, ale przy samej zmianie oleju nie trzeba ich ruszać ;)
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: dzekson »

o to chodzi, że nie ma na dole i na całym zresztą teleskopie żadnych śrubek,,,
Jest od spodu pod duży imbus, ale jak już się dowiedziałem trzyma ona cały środek.
Gdyby ją wykręcić to olej udałoby się zlać, a nowy nalać przez odkręcone dekielki od góry
bez ruszania teleskopów z półek. Do wykręcenia tych imbusów potrzeba jednak dość długiego
klucza typu "T" z jakąś nasadką,,,
Zdaje się, że wyjmę całe lagi z półek, odwrócę je do góry i spuszczę olej. Innego wyjścia chyba nie ma.
Lewy goleń to mały problem, przy prawym trzeba w diabły poodkręcać zacisk hamulca i obejmę linki,
no a najpierw całe koło,,, Szykuje się dłuższa zabawa, ale jest OK
Pozdrawiam.
Dzekson

terenowiecc pisze:1. Na dole każdej z lag masz takie małe śrubki na śrubokręt - odkręcasz je, spuszczasz olej i zakręcasz spowrotem.
2. Odkręcasz czapki z góry lag.
3. Odmierzasz odpowiednią ilość oleju, zalewasz w każdą z lag i zakręcasz czapki.

Ot cała filozofia :)

Imbusy z dołu lag "trzymają" całą zawiechę. Odkręcasz je żeby np. rozebrać lagi i wymienić uszczelniacze, ale przy samej zmianie oleju nie trzeba ich ruszać ;)
mazi
Administrator
Posty: 1006
Rejestracja: 24 gru 2009, 11:58
Lokalizacja: LU

Re: Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: mazi »

dzekson pisze:o to chodzi, że nie ma na dole i na całym zresztą teleskopie żadnych śrubek,
zrób fotkę tych imbusów i zapodaj na forum.
---
Pozdrawiam
mazi
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: dzekson »

mówisz - masz :)
http://bikepics.com/pictures/1898245
http://bikepics.com/pictures/1898241
http://bikepics.com/pictures/1898243

Zdemontowałem teleskopy z pólek, wylałem stary ole i zalałem nowym 15W Castrola by był przód nieco twardszy.
Zabawy było może na 3 godzinki w garażu. Szło by szybciej gdyby było cieplej, olej gesty nie chciał do końca
wypłynąć z lag. Podgrzałem je na grzejniku, postawiłem pionowo na pół godzinki, przepłukałem benzyna ekstrakcyjną
i sa jak nowe w środku. Uszczelniaczy nie wymieniałem. Nie chce się bez potrzeby bawic w odkręcanie tych imbusów.
Po złożeniu całości wg serwisówki teleskopy są wyraźnie twardsze i ekstra odbijają. Teraz juz tyko czekam na ładną
pogodę,,,
endumazi pisze: zrób fotkę tych imbusów i zapodaj na forum.
mazi
Administrator
Posty: 1006
Rejestracja: 24 gru 2009, 11:58
Lokalizacja: LU

Re: Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: mazi »

dzekson pisze:mówisz - masz :)
Lagi już nowszego typu. Ja odkręcałbym w takiej sytuacji te imbusy chcąc olej spuścić, ale trzebaby zerknąć do jakiejś serwisówki dla upewnienia się.
---
Pozdrawiam
mazi
jacekxt60043f
Po kostki w błocie
Posty: 103
Rejestracja: 31 sty 2010, 21:39
Motocykl: xt600,vs1400
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: jacekxt60043f »

podepnę się pod temat,orientuje się ktoś ile oleju trzeba zalać do jednej goleni i jaki byłby dobry żeby nie było zbyt twardo[mod.43f.pompowany przód]
kiedyś.... wsk, junak, cb750, k-750,rm-125.
obecnie...vs1400,xt60043f.
sadek
Po kostki w błocie
Posty: 113
Rejestracja: 24 lut 2010, 08:23
Motocykl: TT 600S
Lokalizacja: lks

Re: Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: sadek »

jacekxt60043f pisze:podepnę się pod temat,orientuje się ktoś ile oleju trzeba zalać do jednej goleni i jaki byłby dobry żeby nie było zbyt twardo[mod.43f.pompowany przód]
ok 0,48 l tak przynajmniej wynika z tej tabeli
marcin_161
Czyścioch
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2010, 14:15

Re: Wymiana oleju w teleskopach

Post autor: marcin_161 »

Do każdej lagi należy wlac 535 cm^3 oleju. To czy zawieszenie ma byc twarde czy nie zależy od gęstości oleju, napięcia wstępnego sprężyny oraz ciśnienia w lagach. Zła ilośc oleju może byc przyczyną wpadnięcia motocykla w shimi.
ODPOWIEDZ