[XT600] Jak sprawdzić napinacz łańcuszka rozrządu

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
tommee25
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 04 mar 2011, 10:22
Motocykl: Yamaha XT600E 2002

Re: Rozrząd-pytanie

Post autor: tommee25 »

dzięki, jestem już trochę mądrzejszy :)
tommee25
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 04 mar 2011, 10:22
Motocykl: Yamaha XT600E 2002

Re: Rozrząd-pytanie

Post autor: tommee25 »

Byłem dziś oglądać XT-ka gość raczej spoko ale nie pozwolił mi odkręcić napinacza rozrządu bo stwierdził że może poluzować się łańcuszek rozrządu i przeskoczyć. Mówił, że motorek sprowadził dwa lata temu z Włoch i przy rozrządzie nic jeszcze nie robił. Odpaliliśmy z kumplem motorek. Zapalił od razu ładnie chodzi i przyśpiesza. Tylko jak słuchaliśmy z lewej strony silnika to wydawało się nam że słyszymy lekki metaliczny dźwięk - czyżby to był łańcuszek rozrządu??

Czy to rzeczywiście łańcuszek czy ten typ tak ma? Ogólnie motorek ma przebieg 33 tys km i wygląda przyzwoicie, jest suchy, ma normalne ślady użytkowania.

Mam jeszcze pytanie co do napinacza czy reguluje się go ręcznie tą dużą śrubą czy on sam się napina i reguluje luz łańcuszka?
Awatar użytkownika
szymon827
Czyścioch
Posty: 13
Rejestracja: 16 lut 2011, 14:14
Motocykl: Yamaha XT600 3TB
Lokalizacja: Świecie

Re: Rozrząd-pytanie

Post autor: szymon827 »

Jak odkręcisz napinacz i nie będziesz kręcił silnikiem to nic się nie powinno stać bo nie ma takiej możliwości a tym bardziej przeskoczenie łańcuszka na zębach bo sam łańcuszek aż tyle luzu nie ma. Ja osobiście sprawdzałem u siebie i u kolegi i nic się nie stało. Co do tego dźwięku to może być łańcuszek ale nie koniecznie.
Awatar użytkownika
lisek666
Po kostki w błocie
Posty: 300
Rejestracja: 31 paź 2010, 15:54
Motocykl: trx400ex sportrax
Lokalizacja: KR

Re: Rozrząd-pytanie

Post autor: lisek666 »

co do tego metalicznego dźwięku to tak jak koledzy piszą albo łańcuszek rozrządu może być albo też może być już luz na główce korbowodowej.ale nikt ci przez net dokładnie nie powie musiał byś dać jakiś film z pracy silnika.wtedy byśmy mogli coś określić.
tt600,trx400.KOMAR pędziwiatr;)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Rozrząd-pytanie

Post autor: Gacek »

Witaj
pod dużą śruba znajduje sie sprężyna która napina mechanizm prowadnicy łancuszka .
Swoją drogą to bardzo ciekawe ze w niektórych autach taki rozrząd starcza nawet 250 kkm i ciągnie komplet na pare tłoków :lol: a motocykalch ledwie wyrabia z suchym gumowym.
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozrząd-pytanie

Post autor: Pawlo »

Gacek pisze:Swoją drogą to bardzo ciekawe ze w niektórych autach taki rozrząd starcza nawet 250 kkm i ciągnie komplet na pare tłoków
Nie ma co porównywać samochodowego rozrządu do motocyklowego. Przede wszystkim dużo większe moce z małych pojemności i dużo większe obroty. Przecież w samochodzie przeciętnie przy 6 tyś. obr jest już odcięcie ;)
Obrazek
tommee25
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 04 mar 2011, 10:22
Motocykl: Yamaha XT600E 2002

Re: Rozrząd-pytanie

Post autor: tommee25 »

OK. dzięki
mynton
Lubiący błoto
Posty: 35
Rejestracja: 29 cze 2010, 19:35
Motocykl: yamaha FZS 600 2001r.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [XT600] Jak sprawdzić napinacz łańcuszka rozrządu

Post autor: mynton »

A czy trzeba później przy ponownym zakładaniu napinacza dokręcać te trzy śrubki z odpowiednim momentem, czy obejdzie się bez klucza niutonometrycznego??
Yamaha dt 50R 94r.--> Yamaha xt 600K 3TB 93r. --> Yamaha FZS 600 01.r
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

Re: [XT600] Jak sprawdzić napinacz łańcuszka rozrządu

Post autor: qpa »

10 Nm czyli dokrecasz do oporu i wsio
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: [XT600] Jak sprawdzić napinacz łańcuszka rozrządu

Post autor: Pawlo »

To mówicie, że ile km-ów można zrobić na ostatnim ząbku? :mrgreen: Ehh... coś czuję, że mnie nie ominie rozbieranie sprzęta w środku sezonu :lol:
Obrazek
ODPOWIEDZ