Wysokie obroty, mała prędkość - Yamaha xt 125

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
ODPOWIEDZ
Bartek337
Czyścioch
Posty: 3
Rejestracja: 24 cze 2022, 20:27
Motocykl: Yamaha xt 125 2005r.

Wysokie obroty, mała prędkość - Yamaha xt 125

Post autor: Bartek337 »

Witam. Mam Yamahe xt 125 z 2005roku. Nabyłem ją rok temu i wszystko grało. Po zimie tego roku zauważyłem że ma wysokie obroty przy małej prędkości np. 100km/h 8500obr. Wymieniłem napęd na te same zębatki, przeczyściłem gaźnik wraz z bakiem, problem dalej ten sam. Co może być przyczyną?
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Wysokie obroty, mała prędkość - Yamaha xt 125

Post autor: ArturS »

Mniejsza prędkość dla 125cm to 100 km/h? To powyżej tego co przewidział producent :lol:
7.3 kW mocy przy 8500 rpm - to dane katalogowe tego motocykla. Zdaje się wg producenta leci to 95km/h, a to by znaczyło, że mniej więcej przy takich właśnie obrotach osiąga te Vmax. Jeśli chcesz niższe obroty, to zmień przednią zębatkę na większą, a tylną na mniejszą. Ew. zmień motocykl :niewiem: XT125 mojej żony ze mną na pokładzie z bólem kręci 95km/h jadąc z wiatrem.
Bartek337
Czyścioch
Posty: 3
Rejestracja: 24 cze 2022, 20:27
Motocykl: Yamaha xt 125 2005r.

Re: Wysokie obroty, mała prędkość - Yamaha xt 125

Post autor: Bartek337 »

Tylko problem w tym że na spokojnie jechałem nim ~120 przy obrotach równych 8000,teraz ledwo 100km jedzie i obroty na poziomie 8500
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Wysokie obroty, mała prędkość - Yamaha xt 125

Post autor: ArturS »

Spróbuj strzelić ze sprzęgła na wyższym biegu, choćby i IV lub V. Czyli jedziesz z w miarę niskimi obrotami (3-4tys.), manetka do oporu, na chwilę naciskasz sprzęgło i szybko puszczasz. Jeśli nie szarpnie, tylko będzie ciąąąąągło zanim się obroty zrównają, to sprzęgło do sprawdzenia (linka lub tarcze/sprężyny). Sprawdzałem u siebie, faktycznie do 8500 nigdy nie dochodzi, a przy ok 85km/h jest w okolicy 5500-6000obr (nie pamiętam dokładnie)
Kosmal
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 03 paź 2013, 14:22
Motocykl: TT600R,XT660Z

Re: Wysokie obroty, mała prędkość - Yamaha xt 125

Post autor: Kosmal »

ArturS...sprzęgło odpada😉
Jeżeli, miało by się ślizgać na najwyższym biegu, przy tym marnym momencie obrotowym, to co by się działo na jedynce i dwójce🤔 A odpowiadając na pytanie kolegi....
Przyczyna zapewne leży w ustawieniu licznika i stąd są inne wskazania, a dokładniej...
Licznik xt125 po odpięciu akumulatora (rozładowaniu) trzeba ustawić w tryb wersji x lub r... co za tym idzie dostosowania przeliczeń do rozmiaru kół i przełożeń na zębatkach😉
120 jest niemożliwe na tym motorku, więc muszę Cię zasmucić(autora)...Teraz masz prawidłowe ustawienia licznika na 100%, ale zawsze możesz (dla własnego spokoju wewnętrznego), przestawić licznik na drugi tryb... czyli 120 i 8000 obrotów...
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Wysokie obroty, mała prędkość - Yamaha xt 125

Post autor: ArturS »

W enduro - jeśli przy ustawieniu na X, gdy będzie pokazywać 120km/h (w rzeczywistości jakieś 90), będzie 8500obr, to przy prawidłowych nastawach licznika, przy tych 8500obr musiałoby by się na liczniku pokazać jakieś kosmiczne 160 lub więcej. Obroty silnika na liczniku są niezmienne względem ustawienia typu kół. Coś tam jest poknocone inaczej
Kosmal
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 03 paź 2013, 14:22
Motocykl: TT600R,XT660Z

Re: Wysokie obroty, mała prędkość - Yamaha xt 125

Post autor: Kosmal »

ArturS..." Obroty silnika na liczniku są niezmienne"
To teraz hipotetycznie.... Masz xt600 z licznikiem analogowym...zmieniasz zębatkę o jeden ząb, albo koło o jeden rozmiar w górę /dół (przełożenie) i czy nadal obroty silnika pozostaną takie same ( załóżmy że przy 100km/h)względem oryginału?
Przemysł jeszcze raz, to co napisałeś wyżej, bo logicznym jest, że R-ka przy ustawieniu na X będzie zawyrzała prędkość( 95/120) a obroty jak pisze autor (8000/8500) , to wypadkowa standaryzacji rozmiaru kół i zębatek, przez co nie da się tego wyrównać między wersją X a R (obrotów)
Koniec końców...autor wątku miał ustawiony licznik na wersję X , a teraz wrócił do rzeczywistości i tyle😉
Bartek337
Czyścioch
Posty: 3
Rejestracja: 24 cze 2022, 20:27
Motocykl: Yamaha xt 125 2005r.

Re: Wysokie obroty, mała prędkość - Yamaha xt 125

Post autor: Bartek337 »

Koniec końców...autor wątku miał ustawiony licznik na wersję X , a teraz wrócił do rzeczywistości i tyle😉

Z jednej strony to co piszesz ma sens, lecz z drugiej niekoniecznie. Rzeczywiście zauważyłem ten problem po zimie, gdzie akumulator był rozładowany i mógł zmienić tryb na teraźniejszy, lecz jak można wyjasnić to że kolega mając 6lat starszą yamahe, razem z innym znajomym, na spokojnie mnie wyprzedzali, maneta w opór nie mogłem ich dogonić. Oczywiście pojemność ta sama, również yamaha bodajże virago. Czy to na pewno ustawienie licznika, czy cos sie dzieje z motorkiem?
ODPOWIEDZ