Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Glatz
Lubiący błoto
Posty: 35
Rejestracja: 08 wrz 2019, 11:58
Motocykl: Yamaha XT 600 3TB
Lokalizacja: Kłodzko

Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: Glatz »

Cześć. Jak w temacie. Mam strasznie tępy hamulec z tyłu. Długa droga hamowania, jeszcze ostatnio skleił mi się i przejechałem ze 100 metrów na zakleszczonym, zanim zakumałem co się dzieje i się zatrzymałem. Poszedł lekki dym. Klocki wyglądają ok, płyn wymieniony, ale tarcza nie wygląda za dobrze, ma w kilku miejscach mikro pęknięcia, i bardzo słabo hamuje.
Pora chyba na wymianę tarczy, klocków i przewodu na ten w stalowym oplocie.
Teraz kilka pytań
1. Jaka tarcza na tył?
2. Jakie dobre klocki?
3. Z pompy hamulca nie kapie, ale jak odchylę tą gumkę to jest tam mokro, aczkolwiek nie leje się nic, płynu nie ubywa, pedał trzyma taką samą twardość. Czy w związku z tym powinno być tam sucho czy tak ma być, czy szukać zestawu naprawczego?
4. Jaka jest długość przewodu hamulcowego?
Awatar użytkownika
glina
Po ośki w błocie
Posty: 629
Rejestracja: 07 lut 2014, 12:10
Motocykl: była : TT600E 1998
jest : DRZ400E 2002
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: glina »

2. Polecam Brembo. Dorwałem kiedyś okazyjnie na Allegro po jakieś 80 pln.

Po wymianie płynu ważne jest dobre odpowietrzenie. Przewody w oplocie brałem od HEL, pomierzyłem co trzeba, wysłałem wymiary i dorobili. To była TT600E, więc u Ciebie może być trochę inaczej.
Glatz
Lubiący błoto
Posty: 35
Rejestracja: 08 wrz 2019, 11:58
Motocykl: Yamaha XT 600 3TB
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: Glatz »

Tak wygląda u mnie tarcza
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tygrys
Po kostki w błocie
Posty: 468
Rejestracja: 07 cze 2017, 13:49
Motocykl: Był tt600 s 4GV jest xr600

Re: Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: Tygrys »

Cześć nie Patrz na suwmiarke pęknięcia dyskealifikuja tarcze -szukaj jak napisał Glina brembo były w tt belgarda montowane wiec powinno ich być w uzywkach.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: Pawlo »

TT miała inną piastę, raczej pasować nie będzie. Szukaj używki w dobrym stanie lub nowej. Nową bez problemu dostaniesz w granicach 200-300 zł, ale dużego wyboru w producentach bym się nie spodziewał. Klocki oczywiście do wymiany. Jak pompa działa prawidłowo i nie cieknie to daj jej na razie spokój, jeździć obserwować :) Długość przewodu hamulcowego możesz zmierzyć sznurkiem lub drutem. Zanim poskładasz wszystko do kupy sprawdź dokładnie co było przyczyną zablokowania hamulca, żebyś nie zagotował nowego zestawu.
Obrazek
Glatz
Lubiący błoto
Posty: 35
Rejestracja: 08 wrz 2019, 11:58
Motocykl: Yamaha XT 600 3TB
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: Glatz »

Dziękuję za odpowiedź
Zakupiłem nową tarczę NG059 za 220 zł Klocki EBC FA101R - dla off roadu za 86 zł i jutro zamawiam przewód w tej firmie
http://www.hydraulika-slask.pl/weze-hydrauliczne/ za kwotę około 90 zł z wysyłką, więc połowę taniej jak HEL.
Awatar użytkownika
Tygrys
Po kostki w błocie
Posty: 468
Rejestracja: 07 cze 2017, 13:49
Motocykl: Był tt600 s 4GV jest xr600

Re: Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: Tygrys »

Ale to przewód w oplocie jak hel czy zwykly gumowy a mówiąc o brembo myślałem o zacisku.
Glatz
Lubiący błoto
Posty: 35
Rejestracja: 08 wrz 2019, 11:58
Motocykl: Yamaha XT 600 3TB
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: Glatz »

Przewód oczywiście w oplocie. Cena dobra bo nie płaci się za markę, a jak rozmawiałem z panią z firmy to powiedziała, że zakupiła 15 kilometrów kabla dlatego może zrobić przewód w dobrej cenie.
Awatar użytkownika
Tygrys
Po kostki w błocie
Posty: 468
Rejestracja: 07 cze 2017, 13:49
Motocykl: Był tt600 s 4GV jest xr600

Re: Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: Tygrys »

A -ha daj zdiecie jak zamoncisz bo mój przedni już lekko przygnieciony i pewnie będzie niedługo do wymiany. Hej.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Tępy hamulec z tyłu - prośba o porady

Post autor: ArturS »

Niestety skuteczność hamowania niewiele się poprawi. Problemem w XT600 jest nie zacisk, nie klocki, nie pompa, a... pedał hamulca. Jest on wykonany z dość cienkiego płaskownika, niby to mocne, ale po glebie na prawą stronę zawija się jak zwykła blacha i całkiem łatwo własnymi rękoma jest go odgiąć w odpowiednią pozycję. Przy hamowaniu działa jak sprężyna, nam się wydaje że zdrowo ciśniemy, a tylne koło ani myśli zerwać przyczepności. Ja zwyczajnie dospawałem wzdłuż tego płaskownika dodatkowy pręt ok 5-6mm, dolna część pedału przypomina teraz kątownik. Ręką za cholerę tego się nie wygnie. Przy glebie nie miałem okazji testować. Ale najważniejsze jest to, że hamulec zaczął działać tak jak w TT600 i innych. Lekkie przyciśnięcie i koło staje w miejscu.

Co do stosowania klocków spiekowych, to w przypadku XT zacząłem się trzymać z daleka. Jakbym miał taki znowu założyć, to koniecznie z płytką ceramiczną pomiędzy klockiem a tłoczkiem. Spieki bardzo mocno przewodzą ciepło i przy stalowym tłoku zacisku bardzo łatwo o zagotowanie płynu i utratę hamulca. Mi się to zdarzyło kilka(naście) razy, zarówno przy szybkiej jeździe po winklach, jak i przy powolnych zjazdach z gór. Od jakiegoś czasu wrzucam taniochę kevlarową typu NHC serii AK150 - po przerobieniu pedału hamulca hamuje zawsze i wszędzie jak żyleta.
ODPOWIEDZ