Problem z 2 biegiem

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
ODPOWIEDZ
Yogy999
Lubiący błoto
Posty: 65
Rejestracja: 22 lis 2014, 13:43
Motocykl: Yamaha tt 600 59x
Lokalizacja: Sandomierz

Problem z 2 biegiem

Post autor: Yogy999 »

Witam forumowiczów.Mam problem z moim Tt600. Otóż problem dotyczy zmiany biegów tj jedynka pięknie wchodzi dwójkę ciężko znaleźć a jak już coś wskoczy po kilkukrotnych próbach ruchu do góry to może być to 3 ,4 bieg.przy wyłączonym silnik ku biegi wchodzą normalnie.speawdzalem wybierak niby wszystko ok...raz była taka sytuacja że po zatrzymaniu tt wwbiciu luzu i przygazowce któryś z biegów sam się wbił...co może być??? Panowie podejrzewam że bez rozbiórki się nie obejdzie a może jednak..pomocy
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Problem z 2 biegiem

Post autor: ArturS »

Trzeba rozbierać piec. I niestety może być tak, że wizualnie wszystko będzie ok. Miałem niedawno na stole silnik z TT600R, niby wszystko ładnie pięknie, przed skręceniem karterów sprawdziłem biegi i wszystko chodziło jak należy, po skręceniu odpowiednim momentem dochodziło do blokady trybów, tj. jeden bieg się jeszcze nie rozsprzęglił, a drugi już zasprzęglił. Piec musiałem rozebrać, bo była skrzywiona oś, na który nakłada się dźwignię zmianę biegów - była jakaś zdrowa gleba ze ślizgiem, gdzieś to się jeszcze musiało zaplątać i pokrzywiło. Silnik rozkładałem i składałem z 10-12 razy, osiwiałem przy nim, bo niepojęte to dla mnie było. W końcu rozebrałem inny silnik, który miałem pod ręką i zacząłem mierzyć każdą jedną rzecz. Winowajcą okazał się jeden z wodzików, który podczas tej pamiętnej gleby został trochę skrzywiony. Trochę, tj. ok 0.7mm. Gołym okiem nie do uchwycenia. Nawet jak ten skrzywiony przy prostym stawiałem też nic nie widziałem. Dopiero dokładne pomiary wykazały tą różnicę. Wodzików akurat mi w używkach nie brakowało, więc wymieniłem i wszystko już grało, ale co się nawkurzałem, to moje.
Yogy999
Lubiący błoto
Posty: 65
Rejestracja: 22 lis 2014, 13:43
Motocykl: Yamaha tt 600 59x
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Problem z 2 biegiem

Post autor: Yogy999 »

Wodzik niby wymieniany no ale dzięki wielkie
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Problem z 2 biegiem

Post autor: ArturS »

No to kolejna rzecz to luz na tulei. Akurat ten tryb, z tego co pamiętam, chodzi na tulei ślizgowej, jeśli ta dostanie luzu, to bieg zaczyna wyskakiwać lub pojawiają się problemy z jego zazębieniem.
Masz może foto jak wyglądają wszystkie tryby?
Yogy999
Lubiący błoto
Posty: 65
Rejestracja: 22 lis 2014, 13:43
Motocykl: Yamaha tt 600 59x
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Problem z 2 biegiem

Post autor: Yogy999 »

Niestety nie mam...
ODPOWIEDZ