Kompatybilność modułów

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Kompatybilność modułów

Post autor: terenowiecc »

Siemka,

jako, ze z elektroniki jestem lewy to mam pytanie. Czy w modułach lub układach zapłonowych zachodziły jakieś zmiany?
Konkretnie interesuje mnie czy da radę podpiąć silnik 3TB z roku '96 pod elektronikę z XT z roku '87?

Pozdrawiam
Mateusz
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Kompatybilność modułów

Post autor: dzekson »

Nie podejdzie takie podłączenie.

Są niekompatybilne elektrycznie i funkcjonalnie: silnik z roku '96 wymaga modułu TCI (tranzystorowy/cyfrowy),
podczas gdy elektronika z '87 roku to układ CDI (pojemnościowy/tyrystorowy/analogowy)

Modele XT600 robione do roku 1989 włącznie, takie jak:
34L/55W/43F/3AJ/1VJ/3UW/59X/3SW/36A/5Y1/5Y3/2KF/2NF/3TB(kickstart only)
są są wyposażone w moduły CDI funkcjonalnie kompatybilne, chociaż mogą mieć różne konektory i kolory kabli,
a także posiadać dodatkowe następujące przewody:
- niebieski do czujnika biegu neutralnego
- niebiesko/żółty do czujnika rozłożenia podpórki bocznej
- błękitny do kontrolki biegu neutralnego
Te dodatkowe kable modułu nie wpływają na poprawność pracy w innym modelu z listy pod warunkiem
ich odpowiedniego podłączenia.

Od roku 1990 XT600 wyposażone są w zapłon TCI i dotyczy to modeli:
3TB(electric start)/3UW/3UX/DJ02/4PT
i moduły z tych modeli są teoretycznie kompatybilne elektrycznie i funkcjonalnie.
terenowiecc pisze:Siemka,
jako, ze z elektroniki jestem lewy to mam pytanie. Czy w modułach lub układach zapłonowych zachodziły jakieś zmiany?
Konkretnie interesuje mnie czy da radę podpiąć silnik 3TB z roku '96 pod elektronikę z XT z roku '87?
Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Kompatybilność modułów

Post autor: terenowiecc »

Dzięki za rzeczową odpowiedź Dzekson. Czy poza modułem są jakieś haczyki elektroniczne towarzyszące takiemu swapowi czy potrzebuję tylko modułu odpowiedniego?
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Kompatybilność modułów

Post autor: dzekson »

Taki swap się uda pod ten silnik, pod warunkiem, że kupisz sprawny moduł TCI, a układ impulsator-magneto daje poprawne impulsy. Musisz pamiętać o cewce zapłonowej - taka pod zapłon TCI o właściwej rezystancji uzwojeń.
Najlepiej gdy masz wiązkę elektryczną pod ten moduł oraz przekaźnik odcięcia obwodu startera ale to nie warunek konieczny.
Bez wiązki i przekaźnika pozostanie nierozwiązana kwestia obwodów dodatkowych aby zapłon się nie blokował od wejścia podpórki bocznej + czujnika biegu neutral. Nie będzie też logiki sterowania rozrusznikiem. Odpowiednie wejście modułu zostawiasz wówczas niepodłączone.
Gdy rezygnujesz z takiej "automatyki" jakoś musisz zapewnić rozruch silnika elektryką własnym pomysłem i oczekiwaniami.
Poza tym dołączasz zasilanie +12V oraz masę akumulatora i motocykla.

Oczywiście wskazany schemat i trochę wolnego czasu ;)

terenowiecc pisze:Dzięki za rzeczową odpowiedź Dzekson. Czy poza modułem są jakieś haczyki elektroniczne towarzyszące takiemu swapowi czy potrzebuję tylko modułu odpowiedniego?
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Kompatybilność modułów

Post autor: terenowiecc »

Dobra, łapię, dzięki piękne za pomoc. Jak coś to będę pytał ale najpierw muszę obadać schematy ;)
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Kompatybilność modułów

Post autor: terenowiecc »

Tak rozkminiam, nie łatwiej przerzucić dekiel z całą zawartością i nie bawić się w kabelki?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Kompatybilność modułów

Post autor: Gacek »

Nie będę się wychylał ale jak byś miał do czynienia z uniwersalnym zestawem uszczelek do xt to szybko byś odstąpił od tej formy myślenia ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
mazi
Administrator
Posty: 1006
Rejestracja: 24 gru 2009, 11:58
Lokalizacja: LU

Re: Kompatybilność modułów

Post autor: mazi »

Gacek pisze:Nie będę się wychylał ale jak byś miał do czynienia z uniwersalnym zestawem uszczelek do xt to szybko byś odstąpił od tej formy myślenia ;) .
Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi (podejrzewam, że o niekompatybilność lewego dekla).
Plan jest prosty - zamieniamy zawartość lewego dekla, tak żeby nie ciąć i przerabiać wtyków od instalacji.
---
Pozdrawiam
mazi
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Kompatybilność modułów

Post autor: Gacek »

Wydaje mi się ze gabarytowo uzwojenie i koło magnesowe rózni się wielkoscia i upchanie tego w deklu 3tb będzie niemożliwe .
No chyba ze w gre wchodzi przewiniecie i dostosowanie pod tą kapę cewek kompatybilnych z starym modułem .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
mazi
Administrator
Posty: 1006
Rejestracja: 24 gru 2009, 11:58
Lokalizacja: LU

Re: Kompatybilność modułów

Post autor: mazi »

Gacek pisze:Wydaje mi się ze gabarytowo uzwojenie i koło magnesowe rózni się wielkoscia i upchanie tego w deklu 3tb będzie niemożliwe .
No chyba ze w gre wchodzi przewiniecie i dostosowanie pod tą kapę cewek kompatybilnych z starym modułem .
Masz rację - samych "wnętrzności" nie da rady przeszczepić.

Zostaje przerzucenie całego dekla z wnętrznościami lub cięcie instalacji... Wybierzemy zapewne bramkę numer 1 - przeszczep całości.
---
Pozdrawiam
mazi
ODPOWIEDZ