Zerwany gwint - pokrywa filtra oleju

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zul
Po kostki w błocie
Posty: 122
Rejestracja: 24 sty 2010, 17:34
Lokalizacja: Szubin

Zerwany gwint - pokrywa filtra oleju

Post autor: zul »

Podobno w XT to czesty problem. Są 3 śruby, dwie górne długie które zarazem trzymają pokrywe sprzegla i mala na dole. z każda z tych srub u mnie byl problem. Wczesniej z dwiema gornymi poradzilem sobie w sposob nastepujacy, rozwiercilem otwory w silniku na 9 czy 10 mm ( nie pamietam ) i nagwintowalem. Tokaż mi dorobil ze stali śrube o zewnetrznym i wewnetrznym gwincie. Srube wkrecilem w silnik i w nia wkrecam teraz ta długa. Ale teraz powstał nowy problem. Mam zerwany gwint na dolnej srubie. Wiem ze jes tam 5 mm zapasu gwintu. Ale teraz pytanie czy jak wkrece dluższa srube tam to czy nie zatre silnika, ponieważ z obudowy filtra oleju jest poprowadzony otwor wlasnie do tej sruby. Przerabial ktos z was ten temat ? pozdr
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Zerwany gwint - pokrywa filtra oleju

Post autor: terenowiecc »

Niedawno przerabialiśmy temat w Brata XT. Był zerwany gwint z końca w deklu, otwór nieco rozwiercony, rozgwintowany i wkręcona grubsza śruba. Jako, że śruba oryginalnej średnicy nie pasowała (bo z końca była po prostu za cienka w stosunku do rozwierconego otworu), ale można wkręcić śrubę o oryginalnej średnicy, tylko nieco dłuższa, bo tam sporo gwintu dalej jest to zrobiliśmy coś takiego:

Obrazek

Kanalik który odchodzi od komory filtra oleju do śruby służy do spuszczania oleju z komory filtra, a więc wkręcając głębiej śrubę i zatykając go nie powinno się nic złego wydarzyć ;)
Awatar użytkownika
zul
Po kostki w błocie
Posty: 122
Rejestracja: 24 sty 2010, 17:34
Lokalizacja: Szubin

Re: Zerwany gwint - pokrywa filtra oleju

Post autor: zul »

Dokładnie coś takiego wczoraj zamowilem u ślusarza :) Obczaiłem przed sekundą schemat smarowania w serwisówce i doszedlem do tego samego :) dzieki wielkie za odpowiedz! pozdro!
Awatar użytkownika
zul
Po kostki w błocie
Posty: 122
Rejestracja: 24 sty 2010, 17:34
Lokalizacja: Szubin

Re: Zerwany gwint - pokrywa filtra oleju

Post autor: zul »

No i niestety dluższy gwint nie zdał egzaminu. Tak wiec musze rozwiercić wstawić stalowy "zestaw naprawczy" i to chyba najlepsze bedzie rozwiazanie ... na lata :D pozdr Łukasz
ODPOWIEDZ